PLÁČ

„Nemohu plakat, musím to vydržet, budu statečná“
„Musím být silná, všechno zvládnu.“
„Kluci nepláčou.“
„Když budu plakat, máma bude smutná.“
„Pláč je projevem slabosti.“
……
Kolik takových přesvědčení máme v sobě?
……

Slzy jsou jednou z cest, jak ulevit bolu v sobě. Otevřít „stavidla“ a jen podpořit a někdy i obnovit tok životní energie.

Slzy jsou jednou z cest, kdy se dotkneme sebe. Sebe uvnitř. Své Duše, svého Já. Tak často to na terapiích vidím. A pozoruji, jak s mou postupnou transformací se mění i slzy klientů.
Už to nejsou slzy sebelítosti, ale jsou to slzy spojené s propouštěním. Uviděl jsem „to“. Dotklo se to mého srdce a skrze slzy propouštím.

Je v tom i téma Dovolit si být zranitelný. Toto uvědomění nás spojí s novou silou. A zároveň s pokorou. Přijetí, že jsme zranitelní, je mocným nástrojem na cestě k celistvosti. Povoluje stavidla uvnitř nás. Vnitřní tlak na sebe, na svá přesvědčení, jací musíme být, abychom byli, jací si myslíme, že máme být, abychom byli přijatí, milovaní.
…..

„Přemýšlím, kdy jsem napsledy tak břečel“, přišlo mi včera ve zprávě po předchozí soukromé konstelaci.
……

Pláč, slzy. Jsou jako déšť, který spláchne nečistoty na cestách. Slzy jsou jako jarní povodeň, která pročistí koryta řek. Pláč propouští naše zadržené emoce, a tím dovolí, abychom se mohli znovu nadechnout. Každá slza je jako kapka v oceánu, spojuje nás s celkem. Skrze pláč může povolit krunýř z obran, které jsme si vytvořili jako ochranu před světem, před sebou, před „cítit svou bolest“.

Dovolme si plakat. Plakat, když cítíme sebe. Zkusme přijmout, že je to v pořádku, být zranitelný. A možná se stane, že svým pláčem uzdravíme nejen kousek sebe, ale budeme inspirací i pro druhé.

Být silný je ve společnosti potřebné. To vůbec nerozporuji. Ale přestat cítit sebe, potlačit sebe a své emoce, vede časem k únavě, vyčerpání a někdy až k vlastnímu pádu.

Hledejme harmonii, střed. Dovolit si plakat neznamená, že se máme vzdát své síly. Dovolit si plakat znamená, že přijmeme i svou zranitelnost.

Jin a jang. Černá a bíla. Zima a teplo. Noc a den. Polarity. Obě jsou fajn. Skrze jednu poznáme druhou. A naopak.