Ušní akupunktura

Ušní akupunkturu můžeme velmi účinně použít jako samostatnou metodu léčby, fungující na principu mikrosystému. Obraz celého těla se zrcadlí na ušním boltci a pomocí stimulace jednotlivých bodů na uchu se dá zasahovat do procesů celého těla. Dále je ušní akupunkturu často s oblibou kombinuji s celotělovou terapií jako doplňkovou metodu. A v neposlední řadě ji považuji za výborného pomocníka při určování diagnózy.

Osobně velmi oceňuji jednoduchost aplikace – pacient se nemusí svlékat, není potřeba speciální místnost pro terapii, a základní vybavení se vejde do malé krabičky. Všechny tyto výhody uvítám například při cestování.

Další výhodou, již zmiňovanou, je menší náročnost na stanovení naprosto přesné diagnózy. Toto je nutno pochopit v správném slova smyslu – nejde o laický přístup k akupunktuře, nebo o možnost stanovení chybné diagnózy. Mám tím na mysli spíše jednoduchost aplikace. Určím diagnózu dle principů TČM, sestavím si v hlavě seznam bodů a sondou zjišťuji dle citlivosti, zda jsou dané body aktivní. Samy body mě vedou a napovídají. Nechávám léčbu působit harmonizačně, a jak toho bod dosáhne, nechávám na inteligenci mikrosystému.

Velkou výhodou je i to, že nemusím nutně používat jen jehly. Ušní akupunktura úspěšně pracuje i s akupresurním působením, lepením různých semínek či malých magnetků na akupunkturní body, což často oceňují lidé, kteří mají z jehliček nepřekonatelný strach a díky tomu akupunkturu zcela zavrhují