Pánevní dno

Co je pánevní dno asi nějak tušíme všichni. Že je to sval uzavírající pánev zespodu, možná už méně z vás ví, že je velikosti asi jako naše dlaň.

Proč se pánevním dnem vůbec zabývat? Je to sval, resp. soubor svalů a vazivových tkání, který nejen že uzavírá pánev zespodu, ale i podpírá vnitřní orgány uložené v pánvi. Nese tedy nejen váhu plného močového měchýře, ale třeba i miminka rostoucího v bříšku maminky. Na to, jak je malý (velikost dlaně), toho musí unést docela hodně, což?

Tento sval nepracuje jen samostatně, je součástí celého svalového zřetězení v těle, které nám pomáhá být vzpřímený, pomáhá při chůzi, běhu, aktivitách. Nejčastěji, kdy poznáme, že s tímto svalem je něco v nepořádku, bývá malý únik moči třeba při kýchnutí, povyskočení. Ale jeho snížená pružnost začala už mnohem dřív, kdy jsme si jen nedali potíže do souvislosti. Třeba bolest spodní části zad při zátěži. Někdy i uvolněné bříško. Bolesti kyčlí. Tělo je důmyslný komplec a ochabnutím jedné části automaticky přebírají funkci části jiné, abychom mohli dále fungovat. A my to postřehneme až po čase, kdy tyto části přetěžujeme.

Takže.. někdy je fajn cvičit pánevní dno ještě dříve, než se objeví potíže.

Ale ani potom není pozdě.

Základem je dostat tento sval do vědomí. Začít ho vnímat.

Na kurzech učím nejprve ženy sval objevit, nejen dotekem, ale i procítěním jeho aktivity. A pokud jste se setkali s tím, že stačí posilovat sval přerušováním čůrání, jde o jeden z největších omylů, kterým si naopak inkontinenci můžete přivolat, nebo zhoršit.

Z mé zkušenosti po fázi objevení svalu je důležité naučit se pracovat s ním v jemnosti, naučit se ho uvolňovat ( ano, i inkontinence a jiné poruchy mohou být z přílišného napětí v tomto svalu), relaxovat… spousta potíží mizí už tímto, …….a teprve potom objevit jednotlivé vrstvy svalu a začít je velice jemně!! aktivovat. Záměrně nepoužívám slovo posilovat. Tak malý sval má tendenci se rychle přetížit a tím se opět vypojí z funkce.

Objevovat, relaxovat a aktivovat sval pánevního dna má jeden vedlejší účinek – způsobí uvolnění napětí v podbřišku, v pánvi, takže sexualita se stává hlubším a krásnějším prožitkem. 😊

Práci s pánevním dnem můžete mít jako individuální hodiny, kdy k tomu budete mít v ceně i konzultace, hledání souvislostí, kontrolu správně provedených pokynů. A současně ji můžete zažít na mých kurzech, které pořádám pro malé skupinky žen.

Pokud by jste měly zájem mít kurz pro sebe a své kamarádky ve vašem městě, můžeme se domluvit i na této možnosti.

A co mě opravňuje k nabídce téměř intimní? Jsem certifikovanou lektorkou Školy pánevního dna Renaty Sahany, kterou jsem si vybrala pro celistvost pohledu na potíže nejen pánevního dna, ale i souvislostí s ním spojených.